Rozwój. Edukacja. Outdoor.

Dla Rodzica

Drodzy Rodzice, zapisaliście już swoje Dziecko na kolonię. Co teraz?
Jak pomóc się spakować Dziecku na samodzielny wyjazd?
Co Młody Człowiek mieć ze sobą musi, a czego nie powinien?
Na jakie sytuacje musicie być przygotowani podczas turnusu?

Odpowiedzi na wszystkie te, i wiele innych pytań znajdziecie właśnie na tej stronie. Dziękujemy za zaufanie.

Zespół Frajdy

 TERMINY:
I TURNUS 23.06- 05.07.2024 /niedziela kolacja- piątek obiad/
IA Turnus 23.06- 29.06.2024 /niedziela kolacja- sobota obiad/
IB Turnus 29.06- 05.07.2024 /sobota kolacja- piątek obiad/

II TURNUS 07.07- 19.07.2024 /niedziela kolacja- piątek obiad/

III TURNUS 21.07- 02.08.2024 /niedziela kolacja- piątek obiad/

IV TURNUS 04.08- 16.08.2024 /niedziela kolacja- piątek obiad/
IV A Turnus 04.08- 10.08.2024 /niedziela kolacja- sobota obiad/
IV B Turnus 10.08- 16.08.2024 /sobota kolacja- piątek obiad/

V TURNUS 18.08- 25.08.2024 /niedziela kolacja- niedziela obiad/

PORADNIK KOLONIJNY

Podpowiemy Ci jak przygotować dziecko do wejścia w niezwykły świat kolonii, w zgodzie z naturą, zabawą, uśmiechem i spokojem. Chcesz wiedzieć więcej?

1. Planowanie wakacji

Zastanówcie się jak wygląda u Was planowanie wakacji.Czy Dziecko ma wpływ na to, czy pojedzie na kolonie, czy do babci- i na jak długo? 
Czy ma możliwość obejrzenia oferty, zdjęć, wie co będzie się TAM działo? 
Czy może jest po prostu informowane, że w terminie od-do, na dwa tygodnie, zawieziecie go do danego miejsca....?

Głos Dziecka

Zdecydowanie polecamy oddanie części decyzji w ręce małego człowieka. Oczywiście, to Wy wybierzecie zaufanego organizatora, ale dziecko z przyjemnością weźmie udział w wyborze oferty- Frajdzik Poznaje Świat, Frajdzik Lubi LAS, Stuk PUK Stolarz Rzemieślnik- po poznaniu dostępnych opcji, obejrzeniu zdjęć i siedmiu zmianach zdania :) Niezwykle ważne jest, aby nasze dzieci wiedziały, że mają prawo wyboru, że są brane pod uwagę w swojej sprawie, że mogą po części o sobie decydować. Daje im to pewność, że są poważnie traktowane, ale również pewność siebie już podczas samej kolonii- nie zostały bowiem "wysłane na wakacje", tylko "wybrały sobie wyjazd na wakacje". Widać różnicę?

Oswoić stres

Aby zminimalizować stres związany z wyjazdem, polecamy w miarę możliwości:- zapoznać się z miejscem lub kadrą,
- obejrzeć zdjęcia z przykładowych zajęć,
- obejrzeć zdjęcia z kolonii/obozów rodziców czy starszego rodzeństwa,
- zaprosić kolegów z klasy, zespołu, do wspólnego wyjazdu,
- dużo rozmawiać o emocjach towarzyszących zbliżającej się przygodzie, akceptując wszystkie emocje z nią związane,

- wspólnie się spakować, na podstawie stworzonej listy,
- cieszyć się na myśl o czekającej nas FRAJDZIE!

Poznać Frajdę

Każdego roku, aby maksymalnie ułatwić Wam proces decydowania o wyborze miejsca i oferty kolonijnej, kadra Frajdy przygotowuje Dzień Otwarty. Chcemy pomóc Wam w tym procesie- zarówno na stronie internetowej, jak i w social mediach (Facebook, Instagram) są dostępne informacje dotyczące lata, domu, kadry, oferty, promocji. Dodatkowo, od roku 2023 zapraszamy Was do spędzenia z nami Dnia Otwartego, podczas którego wspólnie będziemy się poznawać, bawić, przygotowywać do czekającej nas PRZYGODY!

Szczegóły dostępne co roku na Facebooku i Instagramie FRAJDY.

2. Wybraliśmy wakacje... i co dalej?

Oferta została wybrana, termin zarezerwowany, jest początek marca/kwietnia/..., mamy trzy/lub więcej miesięcy na przygotowanie dziecka do wyjazdu na kolonie. Od czego zacząć? O czym rozmawiać? Jak stworzyć pozytywny grunt do ćwiczenia samodzielności, pewności siebie, przystosowania się do życia w grupie rówieśniczej z dala od swojego domowego stada, od swoich figur przywiązania, od bezpiecznej przystani i pachnącej bezpieczeństwem spódnicy mamy?

Samo się nie zrobi

Często słyszymy "wysyłamy dziecko na kolonie, żeby nauczyło się samodzielności". Jednakże wysłanie dziecka na pierwszy wyjazd bez rodziców, bez uprzedniego przygotowania, jest niczym innym jak wrzuceniem go na głęboką wodę bez żadnej lekcji pływania.  Jak to, nikt nie poda mi zagrzanej piżamki pod prysznicem? Zacznijmy od początku.... 
Przeanalizujcie, które aspekty codziennego życia są dla dziecka najtrudniejsze i zacznijcie działać! Nie ma prostszego startu niż tu i teraz. Niech dziecko nałoży sobie pastę na szczoteczkę już dziś. Przebierze w piżamkę i wybierze książkę do czytania. A jutro, jutro poprośmy je o przygotowanie herbaty. Każdego dnia coś nowego, ale równie satysfakcjonującego!


Samoobsługa

Życie na kolonii różni się od codzienności tym, gdzie się budzimy, z kim współdziałamy i jakie mamy plany. warto rozpocząć naukę samodzielności w bezpiecznym otoczeniu, mianowicie już w domu. Niech dziecko samo wybierze sobie strój i ubierze się rano, adekwatnie (lub nie) do pogody i okazji. Niech zrobi sobie kanapkę z dostępnych na stole składników. Zaparzy herbatę (prawdziwym wrzątkiem!). Zdecyduje, gdzie chce schować piżamę. Umówcie się o 10.00 na wspólne wyjście, na które każdy z domowników szykuje się sam. Jak sprawdzić która jest godzina, kiedy tata nie woła, że spóźni się do pracy?? 
Takie ćwiczenia to idealna, życiowa lekcja samodzielności- nie zepsujmy jej tylko ciągłym mówieniem "jak Ty sobie na tej kolonii poradzisz, jak nie umiesz...". 
Poradzi sobie najlepiej jak będzie umiało.

Poproszę o pomoc

Działanie zaczynamy od wspólnego wykonywania czynności sprawiających dziecku trudność, aż do momentu gdy asysta dorosłego nie będzie już potrzebna. Gdy jest coś, co jest szczególnie trudne/niemożliwe do opanowania przez dziecko- np. mycie i czesanie włosów do pasa, czy stworzenie z nich fryzury marzeń (lub przetrwania bez obcinania)- szukamy rozwiązań. Wychowawcy z przyjemnością pomogą w tych czynnościach, jednak uczulmy dziecko, aby zasygnalizowało taką potrzebę- bądź napiszcie o tym w karcie. Jeśli sznurowanie butów jest za trudne, te na rzepy będą idealnym półśrodkiem. Najważniejsze, żeby dziecko wiedziało, że wychowawca zastępuje na kolonii Rodziców- będzie spokojniejsze i chętniej poprosi o pomoc.

3. Czas przed koloniami- przygotowanie

Strona w budowie

Morbi in sem

Integer ac vehicula eros, sed dictum sapien. Donec dignissim porttitor ante, sit amet placerat dui. Donec mollis vel arcu et efficitur.

Aliquam in

Integer ac vehicula eros, sed dictum sapien. Donec dignissim porttitor ante, sit amet placerat dui. Donec mollis vel arcu et efficitur.

Sit velit

Integer ac vehicula eros, sed dictum sapien. Donec dignissim porttitor ante, sit amet placerat dui. Donec mollis vel arcu et efficitur.